+420 597 575 211

Penicilin ze Slovenska stojí přes sto korun. Zdarma bude nejdříve v únoru

Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož mimořádný dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví.

Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů, který lékaři nejčastěji předepisují například při streptokokové angíně. Při nedostatku jednoduchých penicilinů ho lékaři v minulých týdnech museli často nahrazovat širokospektrými antibiotiky, která bývají v tomto případě méně účinná. Dovoz penicilinu proto vítají. Ale mají potíže při jeho předepisování. Některým se nepodařilo napsat lék na e-recept, museli ho proto napsat na papírový recept. Podle ministerstva musí lékaři hned na začátku zadat, že jde o neregistrovaný léčivý přípravek.

A potvrdilo se i to, co lékárníci předpokládali: dočasně musí tyto léky plně hradit sami pacienti.

„V penicilin ze Slovenska jsme dostali. Pacient s receptem ale zaplatí plnou cenu,“ řekl MF DNES vedoucí lékárny Nemocnice v Karviné-Ráji Robert Bartas. Podotkl, že krabička silnějšího penicilinu stojí u nich 114 korun a slabšího 115 korun. „Je to tím, že balení V PNC 750 miligramů obsahuje 20 tablet, kdežto druhý typ 30 tablet,“ vysvětlil.

Ceny obou balení léků se v lékárnách mírně liší, pohybují se od asi 107 do 122 korun. Například za 107 až 109 korun je pacienti získají ve Fakultní nemocnici Ostrava, za 121 až 122 korun v menších lékárnách. Někteří dospělí však potřebují dvě balení penicilinu.

„Výsledná cena krabičky záleží na nákupní ceně od distributora. Velká lékárna, která odebírá větší množství, dostane samozřejmě výhodnější podmínky,“ uvedl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Antibiotika. Šéf nemocniční lékárny v Karviné-Ráji Robert Bartas drží penicilin z ciziny.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček v minulých dnech řekl, že vláda minulý týden ve středu schválila plnou úhradu dovezených antibiotik z veřejného zdravotního pojištění. Na přímou otázku, zda a kolik budou doplácet pacienti za penicilin ze Slovenska, reagoval slovy, že by neměli hradit nic.

To však bude podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba platit až od února. „Vláda ve středu udělila souhlas, aby ministerstvo zdravotnictví stanovilo úhradu léčivých přípravků, které budou pro potřebu pacientů dovezeny z jiných členských států Evropské unie. Z důvodu vysoké spotřeby antibiotik, kterou není možné zajistit standardními dodávkami antibiotik, bude možné od 1. února 2023 uhradit antibiotika pocházející z jiných členských států,“ sdělil Jakob.

 

Zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/penicilin-nedostatek-antibiotika-slovensko-dovoz-cena.A230123_190850_domaci_albe