+420 597 575 211

Lékárníci chtějí vydávat lék na předpis bez receptu: Praktici to odmítají. Co na to Válek?

Berete pravidelně léky na předpis a stalo se vám, že vám došly a váš praktický lékař měl zrovna dovolenou? Podle České lékárnické komory (ČLnK) uvádí, že je to častý jev během letních prázdnin a také vánočních svátků. Lékárníci proto vymysleli princip tzv. mimořádného výdaje léčivého přípravku, který je vázaný na recept, ale aby jeho výdej byl možný v lékárně i bez receptu. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šoknky je to nesystémový a nekoncepční krok. Blesk Zprávy se zeptaly ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), zda by návrh lékárníků podpořil.

Komplikace, kdy chronicky nemocný pacient dorazí do lékárny s tím, že už nemá léky na předpis, které musí pravidelně užívat, se podle komory pravidelně opakují především v období prázdnin, dovolených a na Vánoce. Stačí, aby se pacient špatně podíval do zásob, nebo si je zkrátka zapomněl nechat předepsat. A když chtěl zavolat svému praktickému lékaři, zjistil, že je na dovolené a zástupu se nedá dovolat. Lékárníci v současné době musí pacienta odkázat na pohotovost či jiného lékaře, který jim lék předepíše. Po změně by mohl lékárník ve výjimečných případech lék vydat nouzově, což by podle komory zrychlilo celý proces a snížilo risk, že pacient bude nucen přerušit léčbu. „Lékárník by vydal v jasně definované situaci chronicky užívaný lék na dobu nezbytně nutnou přímo v lékárně po kontrole lékového záznamu pacienta, jako to už funguje v mnoha evropských zemích,“ popisuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Výdej jen v mimořádných situacích

Podle viceprezidenta ČLnK PharmDr. Martin Kopeckého by tato kompetence směla být používána skutečně pouze v mimořádných situacích. „Tedy např. dovolená lékaře, nedostupnost lékaře a týkalo by se to pouze léčby u chronicky nemocných pacientů. Ne v případech, kdy někdo přijde do lékárny a řekne, že má kašel a chce mimořádně vydat antibiotikum, protože praktik má dovolenou,“ vysvětlil Blesk Zprávám Kopecký s tím, že zda jde o chronického pacienta by si lékárník mohl ověřit v lékovém záznamu pacienta.

Tam mohou lékárnici nahlížet dvojím způsobem, tedy pokud má pacient vystavený Erecept a pokud ho nemá, pacient může dát lékárníkovi občanský průkaz a lékárník na základě čísla lékový záznam zkontroluje.

„Zatím je toto rozdiskutované mezi lékárníky, hodláme tuto diskusi teď otevřít i směrem k ministerstvu a další odborné veřejnosti,“ dodal Kopecký.

 

Zdroj:
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/729341/lekarnici-chteji-vydavat-lek-na-predpis-bez-receptu-praktici-to-odmitaji-co-na-to-valek.html